Rada Fundacji
Adam Małyszko
Przedsiębiorca z 40 - letnim doświadczeniem prowadzenia biznesu. Ekspert w dziedzinie recyklingu pojazdów oraz szeroko rozumianej gospodarki odpadami. Od 16 lat Prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów (FORS). Aktywny członek Izby Przemysłowo Handlowej Gospodarki Złomem oraz Grupy Roboczej KIS 7- Gospodarka o obiegu zamkniętym – woda, surowce kopalne. Inicjator wielu praktycznych i legislacyjnych rozwiązań w dziedzinie recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz innych grup odpadów. Organizator kilkudziesięciu branżowych konferencji zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Twórca systemu ARES – Ambit Recykling System
Adam Sojka
Adam Sojka - ur. w 1961r. w Tychach, zamieszkały w Katowicach; dziennikarz ekonomiczny z ponad 30-letnim stażem. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach i wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. Pracował w TVP, TVN 24, oraz Polsacie, obecnie prowadzi gospodarczy, autorski program publicystyczny emitowany na You Tube. Dwukrotny laureat prestiżowego Konkursu im. Wł. Grabskiego/konkurs nagradzający dziennikarzy ekonomicznych/, oraz zwycięzca Konkursu im. prof. S.Myczkowskiego/wyróżnienie za prace dziennikarskie z zakresu ekologii/. W 2012r. nagrodzony Złotym Laurem Kompetencji i Umiejętności.
Andrzej Romańczuk-Fiedorowicz
Przedsiębiorca, prezes zarządu NOVUM PRO sp. z o.o., wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców „Śląsk”. W latach 80 szeregowy działacz konspiracji i dystrybutor podziemnych wydawnictw. W 1988 ucieczka emigracyjna do Austrii. Od ponad 20 lat jest przedsiębiorcą. W latach 1995 – 2018 w Austrii i w Polsce odpowiadał za rozwój i budowanie sieci sprzedaży, osobiście przeprowadził setki szkoleń z zakresu sprzedaży, zarządzania sprzedażą , budowania struktur sprzedażowych oraz komunikacji . Od 2016 aktywny współtwórca regionalnych struktur ZPP Małopolska i ZPP Śląsk gdzie pełni funkcję wiceprezesa.
Aleksandra Harasiuk
Aleksandra Harasiuk, dyrektorka biura w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Bursztynników, Prezeska Dubajsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturowego „HEVELIUS”. Jest absolwentką warszawskiej Prywatnej Wyższej Szkoły Businessu i Administracji studiów zarządzania i marketingu. W ramach działalności Good At Service przygotowywała i wdrażała kompleksowe rozwiązania związane z obsługą klienta - sprzedaży, komunikacji, technologii. Fanka neurobiologii i socjologii, kultury biznesowej i handlowej oraz polskich przedsiębiorców z lat 20 ubiegłego wieku. W organizacji Pracodawcy Pomorza SA przewodniczyła Sekcji Handlu i Usług, tam też zainicjowała powstanie Platformy Przedsiębiorczości im. Henryka Kaczmarka-Kanolda, w ramach której zachęcała przedsiębiorców do uczestnictwa w lekcjach przedsiębiorczości z uczniami szkół ponadgimnazjalnych. W roku 2015 złożyła w Gdańsku Lean In Pomorskie (teraz Lean In Poland), koło amerykańskiej organizacji non-profit Sheryl Sandberg (COO Facebooka), której celem jest wspieranie kobiet w realizacji zamierzeń prywatnych i zawodowych. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Kobiet Biznesu. Przed rozpoczęciem współpracy z MSB, pełniła przez 3 lata funkcję brokerki eksportowej w Agencji Rozwoju Pomorza, gdzie przygotowywała pomorskie małe i średnie firmy do działań sprzedażowych i wystawienniczych zagranicą.
Dagmara Chmielewska
Prezes Zarządu i dyrektor zarządzająca SBE, dyrektor programowa Studium Event Management na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert i doradca w dziedzinie eventu i Public Relation z wieloletnim doświadczeniem pracy w Polsce i Wielkiej Brytanii. Jej eventowe pasje to głównie promocja Polski na arenie międzynarodowej. Za flagowy projekt, którym jest Szachownica Lotnicza symbolem przyjaźni polsko- brytyjskiej otrzymała podziękowania od królowej Anglii Elżbiety II. Za swoją działalność uhonorowana została tytułem Człowieka Sukcesu Warmii i Mazur 2016 roku przyznany przez magazyn “Osobowości i Sukcesy”. W 2021 roku została wpisana na listę „100 Najbardziej Wpływowych Osób w Przemyśle Spotkań” stworzony przez międzynarodowy konkurs „EVENTEX”. Przez 8 lat prowadziła w Londynie Hurricane of Hearts i zarządzała 300osobowym zespołem organizując najgłośniejsze polonijne projekty (koncerty, seminaria, akcje społeczno- charytatywne, bale i akcje sportowe). O eventach opowiadała na Uniwersytecie w Oksfordzie, Uniwersytecie Greenwich, Imperial College London oraz University City London. Współpracowała z Wembley Stadium, Football Association, Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, Polskim Komitetem Olimpijskim, Centrum Stosunków Międzynarodowych. Jej autorskie akcje głośno komentowane były w BBC, ITV, The Daily Mail, Metro i we wszystkich mediach w Polsce. Od 5 lat mieszka w Polsce. Pracowała nad Procedurami bezpiecznych eventów czy reaktywacją Kodeksu Dobrych Praktyk Branży Eventowej. Wprowadza na rynek polski Ekocertyfikaty i definicję zielonych eventów. Członek jury międzynarodowych konkursów branżowych BEA World Festival, Baltic- Nordic Event Award, Evento Award, Eventex, Forum Branży Eventowej 2017, Eventex 2022.
Jacek Silski
Kończy pracę na stanowisku Dyrektora Technicznego Przedsiębiorstwa Transportu Samochodowego Przemysłu Meblarskiego "TRANSMEBLE" Poznań w czerwcu 1986r. po dwóch latach pracy na tym stanowisku (z powodu odmowy podpisania deklaracji współpracy z SB). Potem obejmuję stanowisko dyrektora firmy zagranicznej CESAM Poznań i w sierpniu 1998r. rozpoczynam samodzielną pracę w spółce rodzinne COMPRADOR sp. z o.o. Poznań - importującej i handlującej częściami zamiennymi do samochodów "zachodnich" zdobywając stosowne zezwolenia. Nagle w grudniu 1089r. otrzymuję o starcie projektu satelity ASTRA - pierwszego satelity tzw. telewizyjnego-radiowego. Nawiązuje współpracę z liderem - dostawcą sprzętu do odbioru AMSTRAD od stycznia 1989r., powołuje specjalnie do tego celu nową spółkę ASTRA-TV Poznań stając się liderem w kraju. W 1992r. nawiązuje kooperację z największymi producentami domowego sprzętu satelitarnego z Korei Płd. uruchamiając produkcję w Poznaniu. To powoduje,że jest liderem TV-SAT aż do 2004r., kiedy ją traci na rzecz telewizji satelitarnej płatnej (subskrycji) POLSAT-u. W 2012r. w wyniku swoich trzyletnich starań jako prezes Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej (będąc jej inicjatorem i współzałożyciel w 2002 r.) doprowadza do likwidacji monopolu telewizji kablowych w blokach (apartamentowcach) dając szansę ich mieszkańcom wolnego wyboru jak chcą korzystać z telewizji, radia, internetu. Obecnie prezydent Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan - inicjator i współzałożyciel w 2007 r. -największej organizacji w Wielkopolsce.
Prof. dr hab. Jan Klimek
Prof. dr hab. Jan Klimek jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie obowiązki nauczyciela akademickiego wykonuje w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie. Jest długoletnim działaczem samorządu gospodarczego i politykiem. Przez dwie kadencje był Posłem RP, pełniąc jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki, pracując również w Komisji Skarbu Państwa oraz Komisji Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jest członkiem Rady Dialogu Społecznego, pełniąc funkcję przewodniczącego zespołu ds. funduszy europejskich. Autor wielu opracowań teoretyczno-praktycznych. Jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Brukseli. Organizator i uczestnik wielu spotkań naukowych, poświęconych małym i średnim przedsiębiorstwom. Posiada również najwyższe odznaczenie w rzemiośle„ Szablę Kilińskiego”, w uznaniu wybitnych zasług dla rzemiosła oraz małej i średniej przedsiębiorczości w Polsce. Prof. Jan Klimek otrzymał Nagrodę Zespołową oraz Indywidualną Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie stopnia pierwszego, a także nagrodę za całokształt osiągnięć. Z sukcesami pełni funkcję Prezesa Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach oraz wiceprezesa Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie. Za nieustające podejmowanie nowych wyzwań i zadań, a także niestrudzoną postawę w kreowaniu wizerunku polskiej przedsiębiorczości na arenie międzynarodowej otrzymał Platynowy Laur „Ambasador Spraw Polskich”.
Jacek Jan Piechota
Jacek Piechota – w latach 1985 – 2007 poseł na Sejm RP, w Sejmie „kontraktowym” pracował w komisji wprowadzającej pakiet ustaw premiera Leszka Balcerowicza, w kadencji 1997 – 2001 przewodniczący Sejmowej Komisji MSP, 2005 – 2007 przewodniczący Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości. Kadencję 2001 -2005 rozpoczynał jako Minister Gospodarki, kończył jako Minister Gospodarki i Pracy. W tym czasie m.in. finalizował negocjacje z Unią Europejską w obszarze „polityka konkurencji”, tworzył program „Przede wszystkim przedsiębiorczość”, negocjował największą umowę offsetową z amerykańską firmą Lockheed Martin. Obecnie jest prezesem Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Europa – Północ – Wschód.
Gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki
Gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki – jest emerytowanym generałem Wojska Polskiego. Od 1968 r. do 1998 r. był żołnierzem zawodowym zajmując w tym okresie stanowiska dowódczo-sztabowe od dowódcy plutonu, aż do zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W swojej karierze zawodowej był m.in. dowódcą pułku czołgów, dowódcą 5 Dywizji Pancernej, szef sztabu Śląskiego Okręgu Wojskowego i dowódcą Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W 1998 r. został mianowany generałem brygady, zaś w 1992 r. generałem dywizji. W 1998 r. na własną prośbę został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy. Jest współtwórcą i realizatorem idei budowy pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Od 1991 prezes Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, która realizowała jego budowę. Pomnik został odsłonięty w Warszawie 17 września 1995 r. Jest także pomysłodawcą współorganizatorem Wojska Federacji Sportu. W latach 1995-2005 był jej pierwszym prezesem. Od 1998 r. przedsiębiorca i właściciel firmy doradczej, a także członek Rad Nadzorczych firm krajowych i zagranicznych
Łukasz Warzecha
Łukasz Warzecha (1975) – absolwent stosunków międzynarodowych na UW. Publicysta tygodnika „Do Rzeczy”, dziennika „Rzeczpospolita”, „SuperExpressu” oraz Onet.pl, internetowego magazynu "Kontra" i wielu innych mediów. Autor bloga na stronie wolnorynkowego think-tanku Warsaw Enterprise Institute. Gospodarz programów internetowych „Polska na Serio” oraz „Podwójny Kontekst” (z prof. Antonim Dudkiem), a także własnego kanału publicystycznego na YouTube. Na Twitterze obserwowany przez 115 tys. osób. Autor wywiadów rzek: z Radosławem Sikorskim „Strefa zdekomunizowana” (2007) i ze śp. Lechem Kaczyńskim „Ostatni wywiad” (2010) oraz cyklu rozmów z analitykami Ośrodka Studiów Wschodnich „Między Berlinem a Pekinem” (2016). Laureat nagród: „Złotej Ryby” im. Macieja Rybińskiego dla najlepszego młodego felietonisty (2012). Nagrody im. Krzysztofa Dzierżawskiego, przyznawanej przez Centrum im. Adama Smitha, za propagowanie wolności i zdrowego rozsądku (2015). Nagrody Atlasa przyznawanej podczas Weekendu Kapitalizmu „za pracę na rzecz szerzenia wolności osobistej” (2017). Medalu św. Huberta, przyznawanego przez Polski Związek Łowiecki, za zasługi na rzecz krzewienia tradycji i kultury łowieckiej w działalności publicystycznej (2019).
Mikołaj Pisarski
Mikołaj Pisarski prezes Fundacji Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa, wydawcy pierwszego animowanego podręcznika do nauki Podstaw Przedsiębiorczości "Wolna Przedsiębiorczość" dopuszczonego do użytku w kształceniu ogólnym przez MEiN. Wiceprezes i CMO spółki Clinical Trials Solutions dostarczającej kompleksowych rozwiązań dla branży badań klinicznych. Absolwent międzynarodowego programu Atlas Leadership Academy (Miami, FL 2016) kierowanego do osób zarządzających wolnorynkowymi think-tankami. Zdeklarowany entuzjasta skateboardingu i gier wideo.
Paweł Wołoch
Paweł Wołoch- absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1993 r.). Po wpisaniu na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie w lutym 1998 r. wykonuje zawód radcy prawnego na podstawie stosunku pracy, a od września 1999 r. prowadzi indywidualną Kancelarię Radcy Prawnego w Krakowie. W ramach wykonywania pracy zawodowej specjalizuje się w szczególności w dziedzinach prawa: telekomunikacyjnego, radiofonii i telewizji, autorskiego, cywilnego, gospodarczego, w tym handlowego, medycznego, spółdzielczego, budowlanego. Od miesiąca kwietnia 2018 r. Prezes Zarządu Związku Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza z siedzibą w Łodzi, zwanej dalej także Izbą Gospodarczą, będącej członkiem Rady Przedsiębiorców działającej przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Przedstawiciele Związku Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza są członkami sześciu zespołów roboczych Rady Przedsiębiorców, zaś Paweł Wołoch osobiście reprezentuje Izbę Gospodarczą w pięciu zespołach roboczych Rady Przedsiębiorców, będąc zarazem przewodniczącym zespołu roboczego do spraw opłat za korzystanie z praw autorskich oraz wynagrodzeń nadawców programów audiowizualnych Rady Przedsiębiorców. W ramach Rady Przedsiębiorców reprezentując Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza Paweł Wołoch aktywnie współpracuje z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców opiniując na wniosek Rzecznika wiele projektów aktów prawnych, jak i przedstawiając Rzecznikowi różnorakie problemy dotyczące funkcjonowania przedsiębiorców w obrocie prawno- gospodarczym wraz z propozycjami ich rozwiązania w ramach kompetencji przysługujących Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorców. Wieloletnie i bogate doświadczenie Pawła Wołocha w świadczeniu pomocy prawnej na rzecz wielu przedsiębiorców i obywateli, a także długoletnia współpraca ze Związkiem Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza w charakterze radcy prawnego przed objęciem funkcji Prezesa Zarządu Izby Gospodarczej pozwoliły jego osobie na dogłębne zapoznanie się z problemami natury prawnej jak i faktycznej dotykającymi przedsiębiorców w ramach wykonywania działalności gospodarczej, co przesądza o posiadaniu przez Pawła Wołocha właściwej kompetencji do reprezentowania w imieniu Izby Gospodarczej interesów, potrzeb i praw przedsiębiorców oraz opracowywania propozycji pozwalających na usuwanie barier oraz wadliwych regulacji prawnych znacząco utrudniających realizację działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Piotr Barełkowski
Piotr Barełkowski, producent programów i filmów telewizyjnych, menedżer medialny. Urodzony w Poznaniu w 1971 roku. W latach 80-tych działacz młodzieżowy KPN i SW, absolwent PWSFTViT w Łodzi. Autor wielu programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych, emitowanych w TVP SA oraz Telewizji Polsat SA. Założyciel i prezes Telewizji Biznes oraz współtwórca Telewizji Republika i Telewizji wPolsce.pl. Od 2016 roku prezes zarządu Izby Polskich Przedsiębiorców. Prowadzi od ponad 30 lat firmy produkujące programy i reklamy telewizyjne. Publikuje swoje opinie w Radiu Poznań oraz na portalu NowyPoznan.pl
Piotr Litwiński
Piotr Litwiński, lat 73, wykształcenie średnie, żonaty, dwoje dzieci i czterech wnuków. Właściciel firmy Litwiński TSB Sp. z o.o. w Tęgoborzy, założonej w 1978 r. Przewodniczący OZPTD, Prezes OSPD Galicja, V-ce Przewodniczący Rady Gminy przez trzy ostatnie kadencje. Staż pracy 54 lata.
Dr Rafał Kozłowski Przewodniczący Rady Fundacji
Adiunkt w Katedrze Przedsiębiorczości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 140 publikacji i niepublikowanych opracowań, publikowanych w kraju i za granicą w formie: oryginalnych prac twórczych, projektów badawczych i publikowanych artykułów. Jego referaty były prezentowane na konferencjach naukowych, m.in.: Strategic Management Society Annual Conference, British Academy of Management Annual Conference, Centre for Corporate Governance Annual Conference w Birmingham University Business School, European Academy of Management Annual Conference and Research in Entrepreneurship and Small Business Management Conference. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na przedsiębiorczości, kulturze organizacyjnej, procesach uczenia się w organizacji, zarządzaniu strategicznym oraz nadzorze korporacyjnym.
Witold Karczewski
Wiceprezes „Contractus” sp. z o.o. Dużą aktywność wykazuje w obszarze społecznym, czego przejawem jest udział w pracach licznych organizacji działających w otoczeniu biznesu. Od 2001r. Prezes Izby Przemysłowo – Handlowej w Białymstoku. Mimo społecznego charakteru pełnionej funkcji, wykazuje ogromne zaangażowanie w działalność na rzecz propagowania i rozwoju idei samorządności środowiska gospodarczego. Wypełniając zapisane w statucie cele i zadania organizacji, kreuje korzystny wizerunek środowiska przedsiębiorców angażując do aktywności samorządowej coraz większe grono przedsiębiorców. Osobiste zaangażowanie w okresie pełnionej funkcji zostało dostrzeżone na forum ogólnopolskim izb gospodarczych, jakim jest Krajowa Izba Gospodarcza (KIG). Od 2008 r do dziś pan Witold Karczewski zasiada w zarządzie KIG, pełniąc funkcję I Wiceprezesa KIG. Inicjator powołania na bazie istniejących organizacji samorządu gospodarczego województwa podlaskiego wspólnej konsolidującej inicjatywy występującej pod nazwą Podlaskie Forum Gospodarcze. Członek kilku Rad, w tym Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, Rady Ekspertów ds. Gospodarczych przy Prezydencie Miasta Białegostoku oraz Podlaskiej Rady Przedsiębiorczości przy Zarządzie Województwa Podlaskiego.